Dostałem alert BIK – co robić? Wyłudzenie danych osobowych.

Cześć! 18 kwietnia dostałem powiadomienie z systemu BIK o próbie wykorzystanie moich danych osobowych do zawarcia umowy z firmą Orange. Sprawę zgłosiłem na policję oraz pomyślałem, że podzielę się tą historią z Wami. Może dla kogoś ta historia okaże się wartościowa. Jeśli nie słyszeliście nigdy o raportach BIK to warto się tym zainteresować.

Cześć! 18 kwietnia dostałem powiadomienie z systemu BIK o próbie wykorzystanie moich danych osobowych do zawarcia umowy z firmą Orange. Sprawę zgłosiłem na policję oraz pomyślałem, że podzielę się tą historią z Wami. Może dla kogoś ta historia okaże się wartościowa. Jeśli nie słyszeliście nigdy o raportach BIK to warto się tym zainteresować. Dodatkowo warto też dowiedzieć się jak działa policja w czasach koronawirusa.

 

1. Co to jest BIK? Czym są alerty BIK?

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej – system wykorzystywany przez banki oraz inne instytucje do sprawdzania historii kredytowej oraz ogólnej wiarygodności klientów. Dodatkowo każdy z nas może założyć tam konto i sprawdzić informacje o sobie. Istnieje też możliwość wykupienia alertów czyli takich powiadomień w przypadku, kiedy jakaś instytucja złoży w systemie zapytanie o nasz numer PESEL https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/alerty-bik . Niestety usługa nie jest darmowa, kosztuje 24zł rocznie (najtańszy pakiet). W ramach tego otrzymujecie co miesiąc powiadomienie o aktualnym statusie raportów oraz w przypadku, kiedy zostanie złożone zapytanie o Wasze dane – osobne powiadomienie mail oraz wiadomość SMS.

2. Jak działa obecnie policja – co warto zrobić dodatkowo?

Aby zgłosić sprawę na policję trzeba przyjść osobiście złożyć zeznania. Z powodu obecnej sytuacji (koronowirusa) niektóre osoby mogą bać się przychodzić na komendę, dlatego policja odkłada takie sprawy na później. Natomiast w moim przypadku wystarczyło skontaktować się telefonicznie i powiadomić, że chce złożyć zeznania teraz.

 

Nie przegap kolejnych poradników i zapisz się do newslettera!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dostęp do bloga jest całkowicie darmowy.

Prowadze go hobbystycznie, dla moich Klietnów i nie tylko!
Poza tym zajmuje się fotografią reklamową.
Moją ofertę pozasz dokładnie stronach:

Moim klientom polecam również usługi firmy STUDIO G44
Zajmującej się tworzeniem profesjonalnych stron internetowych oraz projektowaniem graficznym.

Regulamin strony | Polityka prywatności